26 júna, 2024

Meteorologické výstrahy v rádioamatérskej sieti DMR

Boli spustené hlasové meteorologické výstrahy v rádioamatérskej sieti DMR.

Poslanie

Poslaním Slovakia Skywarn je prostredníctvom rádiostaníc šíriť vydané výstrahy na búrky a informovanie o ich výskyte, polohe, rozlohe, smerovaní a nebezpečných sprievodných javoch ako krúpy, tornádo, downburst.

Služba je teda prínosná najmä pre osoby pohybujúce sa v horách a dolinách, kde je predpoklad nekvalitného alebo žiadneho dátového pokrytia pre mobilné telefóny, na ktoré za bežných okolností meteorologické výstrahy prichádzajú, ak sú nainštalované vhodné meteo aplikácie, prípadne je pomocou nich možné sledovať meteoradar a mapu bleskov. Ak je to možné, odporúčame tieto informácie pri vonkajších aktivitách sledovať a rovnako meteorologické predpovede a výstrahy nielen deň pred a aj ráno v deň plánovaných aktivít v horách.


Obsahová štruktúra vysielaných výstrah

Vydané meteorologické výstrahy na búrky sú vysielané na začiatku každej hodiny. Vysielané sú iba výstrahy na búrky, žiadne iné výstrahy.

Pred samotnými výstrahami je väčšinou odvysielaná informácia o meteorologickej situácii na aktuálny deň, ktorá informuje, čo sa v ten deň dá v počasí očakávať.

Výstrahy sú hlásené postupne pre oblasti v poradí: západné, stredné, východné Slovensko.

Západné a Stredné Slovensko je rozdelené na 5 regiónov. Východné Slovensko na 6 regiónov.

Ohlásená je najprv oblasť. Následne je ohlásená farba stupňa výstrahy - žltá, oranžová alebo červená (najvyšší stupeň) a región, pre ktorý je výstraha na búrky vydaná. Vysielanie je radené od najvyššieho stupňa výstrahy. Ak výstraha ešte len vstúpi do platnosti, je odvysielaný čas, od ktorého bude výstraha v platnosti. S týmito informáciami sú postupne odvysielané všetky regióny, v ktorých sú vydané výstrahy na búrky. Potom hlásenie pokračuje na ďalšiu oblasť Slovenska. Pokiaľ už je výstraha v regióne v platnostinie je hlásený čas začiatku výstrahy.

Výstrahy sú počas dňa vysielané aj predtým, ako vstúpia do platnosti z toho dôvodu, aby odznelo varovanie dostatočne zavčas pre osoby, ktoré sa v tom čase nachádzajú v teréne alebo do terénu plánujú vyraziť.


Oblasti a regióny Slovenska a k nim prislúchajúce okresy:

OBLASŤ: Západné Slovensko

Regióny:

  • Krajný západ (Malacky, Skalica, Senica, Myjava)
  • Podunajská nížina - západ (Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Galanta, Piešťany, Dunajská Streda, Šaľa)
  • Podunajská nížina - východ (Komárno, Nové Zámky, Nitra, Levice)
  • Severozápad (Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina)
  • Horné Ponitrie (Hlohovec, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Prievidza, Zlaté Moravce)

OBLASŤ: Stredné Slovensko

Regióny:

  • Orava a Kysuce (Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín)
  • Liptov (Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš)
  • Horehronie (Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Brezno)
  • Stredné Pohronie (Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Zvolen, Detva)
  • Juh stredného Slovenska (Krupina, Veľký Krtíš, Lúčenec, Poltár, Rimavská Sobota)

OBLASŤ: Východné Slovensko

Regióny:

  • Spiš (Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Levoča)
  • Gemer (Revúca, Rožňava, Gelnica)
  • Severovýchod (Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidní, Stropkov)
  • Šariš (Sabinov, Prešov, Vranov nad Topľou)
  • Juhovýchod (Košice, Košice - okolie)
  • Krajný východ (Medzilaborce, Humenné, Snina, Sobrance, Michalovce)


Názvy okresov nie sú vysielané

Okresy pre ktoré je vydaná výstraha hlásené nie sú, keďže by bolo vysielanie príliš zdĺhavé a stalo sa neprehľadným. Je zároveň zbytočné snažiť sa cieliť výstrahy pre konkrétne okresy. Zacielenie upozornenia na maximálne 5 resp. 6 oblastí pre každú z troch častí Slovenska úplne postačuje. 

Čo ak nie sú výstrahy vydané?

Vysielanie prebehne aj v prípade, ak nie sú vydané výstrahy na búrky pre žiadnu časť Slovenska, aby u používateľa rádiostanice nenastali pochybnosti o tom či je v dosahu prevádzača alebo došlo k inému technickému problému, kvôli ktorému vysielanie nepočul. Vysielaná je preto aj informácia, že výstrahy vydané nie sú.


Vysielanie aktuálnych informácií

Aktuálne informácie k práve prebiehajúcim búrkam v oblastiach regionálneho pôsobenia Slovakia Skywarn sú vysielané riadiacim operátorom Slovakia Skywarn, pokiaľ je operátor k dispozícii.


Kde je vysielanie možné počúvať?

Prevádzka Slovakia Skywarn prebieha v rádioamatérskej DMR sieti BrandMeister v hovorovej skupine 2319112 určenej výhradne iba na prevádzku Slovakia Skywarn. Táto hovorová skupina je na prevádzačoch nastavená na timeslote 2. Pre počúvanie prevádzky Slovakia Skywarn je preto potrebné mať DMR rádiostanicu a správne nastavenú.

Vysielanie je zatiaľ nastavené z prevádzačov Košice OM0ODM a Kojšovská hoľa OMODK. Vzhľadom na rádiové pokrytie týchto prevádzačov, sú operátorom vysielané informácie zatiaľ pre oblasť košický a prešovský kraj vrátane Liptova a Západných Tatier zasahujúcich do žilinského kraja.


Perspektíva

Časom zvážime súbežné vysielanie na voľnom pásme PMR 446 MHz, ktoré je dostupné pre širokú verejnosť. Pokrytie by bolo na väčšine východného Slovenska vrátane národných parkov Slovenský raj, Slovenský kras, južné strany Vysokých a Západných Tatier.

Súčasťou vysielača na PMR pásme by mohla byť tiež možnosť spojenia s operátorom Slovakia Skywarn z PMR vysielačky s prenosom mimo rádioamatérsku sieť. To by plnilo funkciu núdzového volania použiteľnú pre širokú verejnosť z veľkej časti východného Slovenska a najmä z pohorí. Keďže PMR vysielačky používajú turisti ale aj horolezci, mohla by byť táto možnosť komunikácie kľúčová pri potrebe dovolania sa pomoci a spustenia pátrania a záchrany v horách a to obzvlašť pre horolezcov, s ktorými je v stenách spojenie na mobilný telefón často problematické alebo žiadne. Táto myšlienka stojí a padá na peniazoch, ktoré sme do toho schopní a ochotní dať z vlastného vrecka.

Zvážime sprenosovanie Skywarn prevádzky do kanála aplikácie Zello, ktorý by bol voľne dostupný verejnosti a slúžil na počúvanie prevádzky. Počúvanie prevádzky cez Zello síce vyžaduje datové pripojenie na mobile, čím sa stráca predpoklad prijímania týchto informácií v prírode cez vysielačku bez potreby internetu, ale aj napriek tomu by tento spôsob príjmu mohol byť pre niektoré skupiny užívateľov prínosný napríklad pri outdoorových akciách v blízkosti obcí, teda nie až tak hlboko v horách bez mobilného signálu.