O nás

Hlavným poslaním Slovakia Skywarn je vysielanie vydaných meteorologických výstrah a aktuálnych informácií o búrkovej činnosti na území Slovenskej republiky prostredníctvom rádiostaníc (vysielačiek) za účelom včasného varovania osôb v snahe o ochranu života, zdravia a majetku.


Nie sme zárobkovo činná organizácia, nie sme občianske združenie ani iný subjekt. To čo robíme, robíme vo svojom voľnom čase, často na úkor iných aktivít, použitím vlastného komunikačného vybavenia a za vlastné náklady. Jedinou odmenou pre nás je dobrý pocit z toho, že tieto informácie môžu predísť zraneniam či úmrtiam osôb vplyvom búrkovej činnosti a jej nebezpečných sprievodných javov.

Zdôrazňujeme, že nepreberáme na seba žiadnu úlohu SHMÚ či iných meteorologických služieb vo vydávaní meteorologických výstrah. Vysielame informácie o výstrahách pred búrkami vydaných oficiálnymi meteorologickými službami a z dostupných zdrojov sa snažíme informovať o vyskytujúcich sa búrkach v regiónoch Slovenska, kde pôsobíme.

Skupina Slovakia Skywarn pozostáva zo zopár členov, ktorí sú rádioamatéri. Výstrahy a aktuálne informácie vysielame cez rádiostanice (ľudovo povedané vysielačky) na rádioamatérskych frekvenciách. Cieľovou skupinou pre ktorú považujeme včasný prísun týchto informácií za najdôležitejší, sú turisti nachádzajúci sa najmä vo vysokohorskom prostredí a na miestach, odkiaľ nie je možné v krátkom čase vyhľadať bezpečný úkryt a skryť sa tak pred búrkou a bleskami.

Vysielanie síce prebieha na rádioamatérskych frekvenciách, na ktorých môžu vysielať iba osoby s individuálnym povolením, avšak prijímať teda počúvať môže ktokoľvek a ostať tak informovaný o výstrahách a výskytujúcich sa búrkach počas pohybu v prírode.

Je potrebné si uvedomiť zásadný fakt. Aj napriek deklarovanému vysokému percentuálnemu pokrytiu Slovenska signálom mobilných operátorov, je v členitom hornatom teréne dátové pripojenie na mobile často nedostupné a v mnohých oblastiach nie je k dispozícii ani signál na uskutočnenie bežného alebo tiesňového hovoru či použitie SMS. Častým javom je to najmä v dolinách a roklinách. Ani na malom Slovensku nie je vôbec neobvyklé, že aj v rozľahlej doline je mobilný telefón na akúkoľvek komunikáciu nepoužiteľný. Nedostanete tak žiadnu výstrahu ani si nepozriete či a kde sa formujú a vyskytujú búrky, ktoré by mohli postupovať k vám. Odkázaní ste tak iba na vizuálne pozorovanie oblohy a horizontu zo smeru, odkiaľ k vám môže búrková aktivita postupovať. Okrem iného tak musíte poznať aj prevládajúci smer postupu búrok, ktorý môže byť každý deň rozdielny. Nie všetci turisti si tieto faktory dostatočne uvedomujú a podceňujú rýchlosť možnej zmeny počasia v horách. Preto dochádza každý rok k zraneniam ale aj úmrtiam najmä po zásahu bleskom alebo kvôli strate orientácie, hypotermii, pošmyknutiu na mokrých salách v náročnom teréne a pod.

Rádioamatérske prevádzače aj keď nie sú ani zdaľeka v takom veľkom počte ako rádiové zariadenia mobilných operátorov BTS, dokážu pokryť aj miesta, ktoré mobilnými operátormi pokryté nie sú. Rádioamatérske prevádzače pracujú na niekoľkonásobne nižších frekvenciách než mobilné siete a spravidla aj s vyššími vysielacími výkonmi než vysielače pre mobily. Pre predstavu jedná sa o frekvencie 145 MHz a 430-440 MHz, zatiaľ čo mobilné telefóny pracujú s frekvenciami 900, 1800, 1900, 2100 MHz. Vysoké frekvencie mobilných telefónov sú síce vhodné na vysoké dátové rýchlosti a dobré prenikanie prekážkami v mestách, budovách, autách, ale nešíria sa na veľké vzdialenosti a v hornatom teréne mimo vizuálny dohľad na vysielačov. Pri použití malých vstavaných antén v mobilov sa tento dosah o to viac znižuje. Aj preto hustota retranslačných staníc pre mobily najmä v mestách musí byť vysoká, aby operátor dokázal poskytovať kvalitný signál a vysoké prenosové rýchlosti. Rádovo nižšie rádioamatérske frekvencie sa dokážu omnoho lepšie šíriť aj hornatom zalesnenom teréne a na väčšie vzdialenosti. Do istej miery prenikajú aj na miesta, na ktoré nie je priamy dohľad z antény vysielača vďaka ohybom a odrazom od prekážok. Prínosom tohto vysielania je, že ak aj máte na mobile k dispozícii dátové pripojenie, nikoho nebaví každú chvíľu počas turistiky sledovať radarové informácie či výskyt bleskov a postup búrok. Je praktickejšie dostávať tieto informácie priebežne na vysielačku v reálnom čase a bez zbytočného spozdenia.

Byť informovaný o búrke smerujúcej do vašej oblasti aspoň pol či trištvrte hodinu skôr, ako by ste si to všimli na mobile alebo na vlastné oči keď napríklad vo výhľade prekáža kopec, môže najmä v otvorenom exponovanom teréne znamenať rozdiel v tom či sa stihnete presunúť na bezpečnejšie miesto alebo nie. Obzvlášť to platí pri pohybe v skalnatom teréne Tatier, na veľkých otvorených hôľnych kopcoch Fatry, Západných Tatier či iných pohorí alebo práve naopak v roklinách Slovenského raja, odkiaľ nemáte žiadny prehľad o tom či sa k vám neblíži búrka, keďže nemáte patričný rozhľad. Zotrvaním na týchto miestach počas búrky sa vystavujete ohrozeniu na živote! Pri výstupe na niektoré štíty Tatier nemusí ani 30 minút postačovať na dosiahnutie oblasti bezpečnej na prečkanie búrky!  Rovnako tak postup v rokline Slovenského raja po technických zariadeniach ako kovové rebríky, schody a stupačky je počas búrky životu nebezpečné! Potrebné je tiež uvedomiť si, že búrková činnosť nemusí vzniknúť ďaleko od vás a postupovať desiatky minút či viac ako hodinu, kým vás zasiahne. Môže sa to odohrať veľmi rýchlo a z polooblačnej oblohy so zdanlivo pokojnými bielymi oblakmi môže byť v priebehu 15-20 minút v horách búrka s bleskami, krúpami a silným vetrom.